Exkluzív New York-i sajtótájékoztatón mutatkozott be a Wandercraft önstabilizáló exoskeletonja. Az Atalante X Personal Exoskeleton az alkotók szerint már a sorozatgyártás és a piaci bevezetés előtt áll.
Igen nagy jelentőségű eseménynek lehettek tanúi, akik ellátogattak a Wandercraft mozgássegítőjének nemzetközi bemutatójára, élőben láthatták ugyanis, hogy az Atalante X „magától egyensúlyoz”, tehát felhasználói botok, mankók, no meg a felborulás kockázata nélkül járhatnak-kelhetnek kedvükre. Egyedülálló képességeinek köszönhetően a – Personal Exoskeleton néven is emlegetett – újdonság rehabilitációra és mindennapos használatra is kiváló lehet, így jó eséllyel tart számot a mozgássérültek, illetve a megváltozott munkaképességűek érdeklődésére.
Nagy előrelépést jelent az önstabilizáló exoskeleton
– Azt szeretnénk, hogy a gerinc-, illetve mozgássérült emberek is teljes életet élhessenek, s éppoly szabadon mozoghassanak, mint egészségek embertársaink – osztotta meg gondolatait Matthieu Masselin robottechnikai mérnök, aki Alexandre Boulangerrel és Jean Louis Constenzával közösen irányítja a 2012-ben alapított Wandercraft, Inc. vállalatot.
Az Atalante X érdemi fejlesztése nagyjából 10 évvel ezelőtt kezdődött, nemes egyszerűséggel azért, hogy segítsen talpra állni annak a 65 millió embernek, akik valamilyen okból kerekesszékbe kényszerült. Az önstabilizáló exoskeleton 12 ízületet tudhat magáénak, és mozgatásáról is 12 nagy teljesítményű villanymotor gondoskodik. Képes felállni, gyalogolni, padkára fel- és padkáról lelépni, továbbá guggolni is, ezáltal minden élethelyzetben segítheti viselőjét. Viszonylag kis tömegének és visszafogott méretének köszönhetően egészen könnyed viselet, nem mellesleg szűk helyeken is problémamentesen használható.
A Wandercraft Personal Exoskeleton működését 27 érzékelő segíti, ezek figyelik, hogy a felhasználó, azaz maga az exoskeleton milyen helyzetben van, a vezérlőelektronika pedig ezek alapján vezéreli a szervomotorokat. A központi számítógép nem kevesebb, mint 75 ezer szenzoroktól beérkező adatot vizsgál másodpercenként (!), amiben a szerkezeti elemek deformációját figyelő szenzorok üzenetei is benne foglaltatnak. Ez elengedhetetlen az automatikus egyensúlyozáshoz, nem is vették hát félvállról a fejlesztést: a munkában 40 robottechnikai mérnök és egészségügyi szakember vett részt. Maga az egyensúlyozó rendszer 5 milliszekundumonként hoz döntéseket, azaz másodpercenként 200-szor korrigál, hogy mindig kiszámítható és kifinomult legyen az Atalante X működése.
Döbbenetes, de a Wandercraft Personal Exoskeletont ún. vizioszkennerekkel is felszerelték. Ezek folyamatosan figyelik a környezetet, a felvételeket pedig elküldik a központi vezérlőegységnek, ami háromdimenziós képet alkot a környezetről. Ilyenformán a rendszer látja, hogy mi lesz a következő lépés, azaz felkészül az emelkedőkre, küszöbökre stb. Az Atalante X megalkotásában az amerikai Department of Veterans Affairs is szerepet vállalt, bronxi egészségügyi központjukban összes 11 exoskeletont tettek próbára a betegek, és az ő tapasztalataikat figyelembe véve formálták a szakemberek a szerkezetet. A programot nem csak a veteránokért felelős állami szerv támogatta, a költségekbe többek között az amerikai védelmi minisztérium és New York állam is beszállt.
– Az exoskeleton számottevően növeli az életminőséget, hiszen viselője ismét azonos magasságba kerül beszélgetőpartnereivel és könnyebben méri fel saját környezetét is. Legfőbb hozadéka mégsem ez, hanem az egészségre gyakorolt pozitív hatás: álló helyzetben az emésztő- és a nyirokrendszer is jobban működik, sőt a véráramlás is optimálisabb – árulták el a Wandercraft illetékesei.
Korábbi motorversenyző segít az exoskeletonfejlesztésben
Ezekről számol be Kevin Piette egykori motorkerékpár-versenyző is, aki 12 évvel ezelőtt egy közúti baleset során bénult le, és 2012-ben kapcsolódott be az Atalante X körüli munkálatokba. – Az exoskeleton használata rendkívül egyszerű. Van egy kézben tartott, irányítókarral (ti. joystickkal) is ellátott távirányítóm, amivel a különféle üzemmódokat, valamint a sebességet állíthatom, és van egy szenzor a hátamon, ami felismeri, hogy állni vagy haladni szeretnék-e – avat be minket a részletekben. – Nagyon örülök, hogy használhatom az eszközt, mert testileg és lelkileg is sok-sok előnye van, még az emberi kapcsolatok ápolásában is segítségemre van – teszi hozzá.
A Wandercraft-féle exoskeletonok tulajdonképpen használatra készek, olyannyira, hogy francia, luxemburgi és amerikai kórházakban már alkalmazzák is őket rehabilitációs célokra. Hogy a magánhasználat mikor indulhat, egyelőre kérdéses, de az sem elképzelhetetlen, hogy már 2024-ben elkezdődik az árusítás. A CBS News értesülései szerint nagyjából 150 000 eurós, azaz 60 millió forintos áron kerülhetnek a kereskedésekbe, ehhez azonban a jogi háttérnek is tisztázódnia kell. A fő kérdés ugyanis, hogy ki a felelős, ha a felhasználó balesetet szenved, illetve hogy meddig terjed a gyártó felelősségi köre. Amíg ezekre a felvetésekre nincs válasz, vélhetően az exoskeletonok térhódítására is várnunk kell.