A hazai egészségügyi intézményekben is terjed a robotterápia, mely nagyban növeli az ideggyógyászati betegség következtében mozgáskorlátozottá vált betegek rehabilitációjának hatékonyságát. Cikkünkben most három olyan kórházat mutatunk be, ahol már egy ideje eredményesen alkalmazzák a korszerű eljárást.
Majd’ egy éve indult el az a program, melynek keretein belül a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház 31 speciális készülékkel gazdagodott. Ezek az intézmény miskolci székhelyén, továbbá a Mezőkövesdi, a Szent Ferenc és a Szikszói Tagkórházakban, valamint a Központi Fizioterápiás Szolgálatnál segíti a betegek gyógyulását. Ahogy a program induláskor Dr. Révész János főigazgató elmondta, számos területen folytatnak rehabilitációs tevékenységet, így nagy használt veszik a korszerű gépeknek. Elsősorban a Szent Ferenc Tagkórházban folyik a mozgásszervi panaszokkal küzdő betegek ellátása, egyszersmind a kardiológiai betegek is igénybe veszik a fizioterápiás gyógytornászt. A robotterápiás berendezésekhez pályázat útján jutottak hozzá, és hét olyan készülékkel is bővült gépparkjuk, amellyel korábban nem dolgoztak. Ezek elsősorban végtagsérültek és bénultak rehabilitációjában nyitnak új távlatokat a gyógyítók előtt.
Dr. Kardos Zsófia, a Szent Ferenc Tagkórház orvosigazgató-helyettese kiemelte, a rehabilitáció célja, hogy a betegek minél rövidebb idő alatt eljussanak arra a szintre, amit egészségi állapotuk lehetővé tesz. Fontos, hogy a lehető legszélesebb mozgástartományban használhassák végtagjaikat és stabilan közlekedjenek, mert így tudnak teljesebb életet élni. Mindehhez hozzátette, a rehabilitációs robotterápia előnye abban mutatkozik meg, hogy a hagyományos kezelésekhez mérten a páciensek többször tudják megismételni a gyakorlatokat, s a gép csak éppen annyira és abban segíti őket, amennyire és amiben szükségük van.
Robotterápia a Kaposi Mór Oktató Kórházban is
A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház szakemberei több mint tíz éve, 2012 óta folytatnak kutatásokat a virtuális valóság alapú terápiákkal összefüggésben Prof. Dr. Nagy Ferenc vezetésével. Kezdetben uniós tesztprojekt részeként foglalkoztak a témával, viszont 2018-ra eljutottak oda, hogy a terápiákat állami finanszírozással valósították meg az intézmény Neurorehabilitációs egységében. Később a győri Széchenyi István Egyetemen folytatott, virtuális valóság mozgáselemzés területén zajló kutatás-fejlesztési munkába is bekapcsolódtak a kórház nagy tudású orvosai, akik élére álltak több hazai és nemzetközi kutatásnak is. A robotikai vonal ehhez csatlakozva indult el 2021-től, s e területen tevékenykedő vállakozások – felismerve az intézmény innovációs lehetőségeit és kompetenciáit – számos eszközt helyeztek ki az intézményben, s az exoskeletonokat és a háromdimenziós mozgáselemző rendszereket már élesben is kipróbálhatták a betegek a Kaposi Mór Oktató Kórházban. Az igazi áttörés 2023-ban következett be, mikor is az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program révén 1 milliárd forint értékben érkeztek rehabilitációs robotok, ezek többek között az alsó és a felső végtagok mozgatására, illetve az aktív és passzív ízületek stimulására szolgálnak. Ilyeténképpen a kaposvári intézményben egyedülálló terápiás lehetőség nyíltak meg a betegek előtt, hiszen az új eszközökkel nemzetközi mércével mérve is az egyik legkorszerűbb rehabilitációs központja jött létre.
Egyre jobbak a fiatalok gyógyulási esélyei a Bethesda Gyermekkórházban
Évről évre több száz súlyos sérült és neurológiai betegségben szenvedő gyermek rehabilitációját végzik a Bethesda Gyermekkórházban. Nagy segítséget jelent tehát az intézménynek, hogy idén tavasszal speciális rehabilitációs eszközökkel gyarapodott a kórház eszközparkja.
– Az már korábban is ismert volt, hogy a fejlett technológián alapuló eszközök a különböző gyógyító terápiák során rengeteg előnnyel büszkélkedhetnek. Ha egy megfelelően megtervezett, egyénre szabott terápiás kezelés részét képezik, hatékony szerepet játszhatnak a motoros funkciók javításában, az izomerő- és mozgástartomány-növelésben, de akár a koordináció fejlesztésében is. Ezért is különösen nagy öröm számunkra, hogy e speciális, innovatív technológiákon alapuló eszközökkel is segíthetjük a Bethesda Gyermekkórház kis betegeinek gyógyulását. Hisz a cél örök, az elérhető és a lehető legmagasabb életminőség biztosítása a hozzánk forduló, mozgásukban és/vagy egyéb képességeikben korlátozott gyermekeknek és családjaiknak – mondta az eszközök bemutatójakor Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.